Teknoloji Terimleri Sözlüğü (TTS)

( | . | a | b | c | d | f | g | h | i | k | l | m | n | o | p | q | r | s | t | u | v | w | İ

( VGA ) -  İngilizce açılımı "Video Graphcis Array" olan terim 640X480 piksel çözünürlük değerini ifade eder.Bu grubun diğer değerleri aşağıda ki gibidir.
 • QQVGA 160 X120 piksel çözünürlük
 • HQVGA 240X160 piksel çözünürlük
 • QVGA 320X240 piksel çözünürlük
 • WQVGA 400X240 piksel çözünürlük
 • HVGA 480X320 piksel çözünürlük
 • VGA resp, SD 640X480 piksel çözünürlük
 • WVGA 768X840 piksel çözünürlük
 • FWVGA 854X480 piksel çözünürlük
 • SVGA 800X600 piksel çözünürlük
 • DVGA, 960X640 piksel çözünürlük
 • WSVGA,1024X76 piksel çözünürlük.
.BAT -  Toplu işlem dosyasını ifade eder.Bat uzantılı dosyalar,yapılmasını istediğiniz çoklu işlemlerin,koyduğunuz sıraya göre ard arda müdahale olmadan yapılmasını sağlar.
.DMG -  Apple tarafından üretilmiş olan,Mac OS X işletim sistemlerinde kullanılan dosya sıkıştırma yöntemidir.
.DOC -  MS Office Word uygulaması ile oluşturulmuş yazı dosyalarını ifade eder.
.EXE -  İngilizce açılımı "Executable File" olan terim,DOS,OpenVMS,Windows ve ReactOS tarafından kullanılmaktadır.Hemen çalıştırılabilir program dosyalarını ifade eder.
.HLP -  Yardıma mı ihtiyacınız var evet doğru yerdesiniz,yardım dosyalarıdır kendileri.
.INI -  Windows'un sistem dosyalarını ifade ettiği için yine uzak durmanızı tavsiye ettiğimiz dosyalardır.
.PPT -  MS Office Powerpoint ile hazırlanmış olan sunu dosyalarını ifade eder.
.SYS -  Sistem dosyalarını ifade ettiği için uzak durun :),çok fazla kurcalamamak iyidir.
.TXT -  Windows ortamında hazırlanmış olan metin dosyalarını ifade eder.Not defterini kullanarak açabilirsiniz.
.WIN -  Windows işletim sistemi ile oluşturulmuş olan dosyaları ifade eder.
.XLS -  MS Office Excel uygulaması ile oluşturulmuş olan hesap tablolarını ifade eder.
Administrator -  Kısaca admin olarak ifade edilen bu terim yönetici anlamına gelmektedir.Sistemde yer alan bir hesabı admin olarak açtığınızda,tüm yetkilere sahip olan kullanıcı oluyorsunuz.
Android OS -  2015 Temmuz ayında, Google ve Open Handset Alliance adlı iki şirket tarafından kodlanılan mobil işletim sistemidir.Linux işletim sistemi tabanlı ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle birlikte kullanıcılar tarafından da geliştirilebilmektedir.Tabletler,akıllı telefonlar ve taşınabilir bilgisayarlarda kullanılmaktadır.Açık kaynaklı kod olması nedeniyle zaman zaman güvenlik zaafiyetleri ile de gündeme gelmektedir.
Apple -  1 Nisan 1976 yılında,Steve Jobs,Steve Wozniak tarafından basit bir garajda kurulan,şu an merkezi Cupertino,California'da bulunan yazılım ve tüketici elektroniği şirketi.98.000 çalışanı ve 203 milyar dolar nakit parası ile rakiplerine göz dağı vermektedir.
Bit -  Binary rakamlarından biri.Bir bit,sıfır yada bir değerini alır.Sıfır ve bir değerlerinden oluşan basit bilgisayar dilinde kullanılmaktadır.
Blu-ray Disc -  Sony tarafından 2003 yılında geliştirilen,yeni nesil yüksek çözünürlüklü HD videoların tek bir diskte saklanabilmesine olanak tanıyan yeni disk formatıdır.Blu-ray ismini,optik okuyucusunun kullandığı mavi-mor lazer ışınından almaktadır.Tek katmanlı bir blu-ray disc 25 GB kapasiteye sahiptir.Günümüzde 200 GB kapasiteye sahip olanlarıda üretilebilmektedir.
Byte -  8 Bit,1 Byte'ı ifade etmektedir.1 Byte ,8 Bit değerindedir.1024 Byte 1 KB(kilobyte) ,1024 KB ise 1 MB (megabyte)'a eşdeğerdir.
Cache Bellek -  Cache bellek (Ön Bellek),CPU üzerinde bulunan ve sık kullandığımız uygulamalara erişimimizin daha hızlı olmasını sağlayan bir bileşendir.Aynı uygulamayı ikinci kez çalıştırdığımızda daha hızlı açılmasını sağlayan cache bellek,en son yaptığımız işlemleri değerlendirerek bir sonra vereceğimiz komutu tahmin eden statik ram dir.CPU önce cache bellek,sonra RAM en son olarak HDD'ye giderek istediğimiz bilgiye en kısa sürede ulaşmamızı sağlar.
Candela -  Candela(Kandela) parlaklık değerini ifade etmek için kullanılır. 1 Kandela,1 mumun yaydığı ışık değerine eşittir ve cd/m2 cinsinden ifade edilir.Parlaklık değeri için LCD TV'ler de 500 cd/m2 iyi bir değerdir.
CD -  İngilizce açılımı "Kompakt Disk" olan CD,Philips ve Sony ortaklığı ile geliştirilmiş sayısal optik veri saklama ortamıdır.Günümüzde optik okuyucaların önemi kaybetmesi,dayanıksız olması ve yüksek kapasiteli verilerin flash belleklerde taşınabilmesi nedeniyle tüketimi ve üretimi azalmıştır.
Chipset -  Dilimizde karşılığı yonga seti olarak geçen kavram, bir nevi anakartın üzerinde yer alan işlemciyi temsil etmektedir.Anakart üzerinde yer alan arabirimleri yöneten ve bunlar arasında ki iletişimi sağlamakla görevlidir.Intel,AMD,VIA ve SIS marka chipsetler en yaygın kullanılanlardandır.Performansı en az CPU kadar etkilemektedir.
Client -  Dilimizde istemci olarak ifade edilen terim,bağlı bulunduğu ağ üzerinde server bilgisayarlardan hizmet alan kullanıcı konumunda ki bilgisayarlardır.Sunucu üzerinde yer alan bilgilere erişim sınırlarını yine sunucu belirler.Client aynı zamanda herhangi bir dosyanın içeriğinin bağlı bulunduğu sunucudan yüklenmesi için istem gönderen dosya uzantısıdır.
CPU -  İngilizce açılımı "Central Processor Unit" olan ve kısaca işlemci olarak adlandırdığımız birim,kuşkusuz bilgisayarın en önemli unsurlarından birisi.Bilgisayarın beyni niteliğinde olan CPU,diğer aygıtlardan gelen verileri ,matematiksel işlemler yardımı ile değerlendirerek sonuca ulaşır.Üzerinden bulunan çekirdek sayısına ve hızlarına göre nitelendirilir.Günümüzde hız değerleri Ghz (gigahertz) olarak ifade edilmektedir.
Crack -  İllegal olan bir yöntem olduğu için öncelikle tavsiye etmiyoruz ancak bir şekilde orijinal oyun,program,yazılım vb. gibi uygulamaları,yasal olmayan yollar ile lisanslama yapmanıza yarayan dosyalardır.Bu dosyaların içerisinde çeşitli .exe dosyaları olabileceği gibi,daha farklı şifre kırıcılar da yer alabilmektedir.
CRT -  İngilizce açılımı "Cathode Ray Tube" olan terimin türkçe karşılığı "Katot Işın Tüpü" olarak adlandırılmaktadır.Günümüzde artık üretilmiyor olsalarda,geçmişte tüplü tv ve ekranlarımız bu teknoloji ile üretilmekteydi.Görüntünün elektron tabancaları yardımı ile ışınlar sayesinde sağlandığı görüntülme teknolojisi artık tercih edilmemektedir.
Dinamik Kontrast -  Dinamik kontrast,24 saatlik bir zaman diliminde,üretici firmanın kendi belirlediği ışık ayarlarıyla,özel olarak hazırladığı görüntüler üzerinden yaptığı ölçümlere dayanmaktadır.Siyah ve beyaz değerleri farklı sahnelerden alındığı için yanıltıcı ve yüksek değerlerde sonuçlar vermektedir.Dinamik kontrast değerleri aldatıcı olabilir.
DNS -  İngilizce açılımı "Domain Name System" olan terim, dilimizde "Alan İsimlendirme Sistemi" olarak bilinir.DNS uzun host isimlerini IP'ye çevirmek için kullanılan bir sistemdir.Örneğin ahmet.hacettepe.edu.tr ismi.Bu isimde "hacettepe.edu.tr" ifadesi internet domainini, "ahmet" ifadesi ise bu domaindeki tek bir makineyi belirtir.DNS, verilen bir makina adının IP adresini çözümleyerek makinaların internet üzerinde host isimleri ile haberleşmelerine imkan tanır.
DVD -  İngilizce açılımı "Digital Versatile Disc" olan terim, "Çok Amaçlı Sayısal Disk" anlamına gelir.CD'ye göre daha yüksek kapasiteye sahiptir.Kapasitesi daha yüksek olduğu için sıkıştırılmamış ses ve video kaydı yapılabilmektedir.Günümüzde sıkça film ya da video kaydedilerek değerlendirilir.Diskin bir yada 2 tarafı olması ve katmanlarına göre kapasitesi değişmektedir.Standart bir DVD 4.7 GB iken 17.1 GB'a kadar kapasitesi artabilir.
DVI -  İngilizce açılımı "Digital Visual Interface" olan terim,lcd tv,projektor,bilgisayar vb. gibi elektronik cihazlar arasında dijital olarak sıkıştırılmamış görüntü sinyallerinin taşınmasını sağlayan bir standarttır.
Fiberoptik -  Optik fiber olarak da adlandırılabilen kablolar,kendi içinden ışığın yönlendirebildiği cam veya özel plastikten yapılan fiberlerden oluşan,elektromanyetik etkileşimden etkilenmeyen,en az veri kaybının yaşandığı kablolardır.Geniş bant genişliğinde ve yüksek hızlarda veri aktarımları yapabilmektedirler.
FPS (Oyun) -  İngilizce açılımı "First Person Shooter" olan terim,Birinci Şahıs Nişancı anlamına gelmektedir.En popüler olan video oyun türleridir denebilir.Half-life,Counter Strike,Call of Duty,Battlefield serisi bu oyunlara örnek verilebilir.
FPS(Frame Per Second) -  FPS ingilizce açılımı "Frame Per Second" olarak bilinen terim bir saniyede kayıt edilen yada ekranda gösterilen kare anlamına gelir.Bir saniyede oynatılan yada yakalanan kare sayısı ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli ve akıcı bir video elde edilmiş olur.Bilgisayar ve konsol oyunlarında Fraps türü programlar ile ölçülebilmesi mümkündür. Monitörün yenileme hızı ile doğrudan bağlantılıdır.Akıcı bir video ve oyun performansı için minimum 30 fps değer alınmalıdır.Bunun altında kalan değerlerde,bu oyun donuyor,takılıyor dediğimiz olay ortaya çıkar.
Fusion Drive -  Apple'ın hybrid disk teknolojisi çözümü olan "Fusion Drive", standart bir HDD'nin yüksek depolama kapasitesini,flash depolamanın yüksek performansıyla birleştiren inovatif bir yenilik.Standart depolamanın yanında 128 GB flash depolama hafızasını birlikte sunan çözüm,bilgisayarın başlaması,uygulama açma,fotoğraf,video aktarma gibi,diski yoğun olarak kullandığınız işlemlerin daha yüksek performans ile gerçekleşmesini sağlar.Bu özellik sayesinde sık kullandığınız uygulamalar flash depolamada,daha az kullanılanlar ise standart hdd de tutulur.Sık kullanılan uygulamalar ve seyrek kullanılan uygulamalar yazılım sayesinde otomatik olarak yer değiştirmektedir.
Gamepad -  Oyun kolu olarak bildiğimiz bu özel tasarım klavyeler,kullanıcının komutlarını bağlı bulunduğu elektronik cihaza iletmek için kullanılır.Sık sık bilgisayar kolu yerine konsolu denildiğini duymuşluğumuz vardır.
Garageband -  Apple tarafından iOS ve Mac OS X platformları için geliştirilen ve güncel sürümlerinde ücretsiz olarak gelen müzik yapmak,yazılım formunda ki müzik aletlerini,ön ayarları,sanal bateristleri ve çok daha fazlasını oldukça basit bir şekilde yapabilmenizi sağlayan uygulama.
Ghosting -  Ekran yenileme yükseldikçe,piksellerin de daha hızlı tepki verip renk değiştirmesi gerekir.Hertz değeri yüksek olan bir ekranda tepki süresi istenen değerin altında kalır ise ghosting dediğimiz hayalet görüntüler oluşmaktadır.
GIF -  GIF tıpkı JPG gibi sık kullanılan bir dosya formatıdır.Açılımı Graphics Interchange Format'dır.GIF dosyaları 256 renk çeşidini desteklemektedir.Genellikle küçük komik animasyonlar için kullanılıyor.
GPU -  İngilizce açılımı "Graphics Processing Unit" kelimelerinin kısaltması olan GPU,ekran kartı olarak bilinmektedir.Anakart üzerinde bulunabileceği gibi ayrı olarak da yer almaktadır.Bilgisayarlar,akıllı telefonlar,tabletler,oyun konsolları vb. grafik oluşturmak için GPU'nun gücünü kullanırlar.Daha öncelerinde görüntülenecek nesnelerin hesaplamaları için CPU kullanırken işlemci üzerine aşırı yük binerdi.Grafik detayların artması ile birlikte, ana işlemciyi rahatlatmak ve daha başarılı sonuçlar almak için GPU'lar geliştirildi.
Hacker -  Bilgisayar korsanı olarak tanımlanmaktadır.Arkadaşının msn şifresini çalarak hacker olduğunu iddaa edenler olduğu gibi CIA'nın gizli bilgilerine kadar ulaşabilenlerde mevcuttur.Şahsi bilgisayarlara,resmi ve şirket bilgisayarlarına, çeşitli programlardan yardım alıp güvenlik engellerini aşarak,izinsiz olarak giriş yapabilen kişilerdir.
HDD -  İngilizce açılımı "Hard Disk Drive"olan ve dilimize sabit disk sürücüsü olan geçen ,kalıcı bilgilerin üzerine yazıldığı bilgisayar birimi.Günümüzde SSD,HDD ve HHD olarak 3 farklı türü bulunmaktadır.
HDMI -  İngilizce açılımı "High Definition Multimedia Interface" olan terim,yüksek çözünürlüklü çoklu ortam arayüzü olarak adlandırılır.Ses ve yüksek çözünürlüklü görüntü verilerinin sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için 2003 yılında geliştirilmiş bir arabirimdir.
HHD -  İngilizce açılımı "Hybrid Hard Drive" olan ,melez disk sürücüler, HDD ve SSD karışımından oluşmaktadır.SSD ile birleşik olarak üretildikleri için standart bir HDD'den daha performanslı çalışırlar.
iMovie -  Apple tarafından iOS ve Mac OS X platformları için geliştirilen ve güncel sürümlerinde ücretsiz olarak gelen,videolarınızı ve kliplerinizi özgürce düzenlemenizi sağlayan uygulama.Hatta kendi film fragmanınızı bile yapabilirsiniz.
Input Devices -  Giriş birimleri olarak adlandırılmaktadır,elektronik cihazlara veri girmekte kullanılan araçlardır.Klavye,fare,joystick,mikrofon,optik okuyucu vb. gibi.
Input Lag -  Özellikle konsol kullanıcıları tarafından önemli bir kriter olan input lag, hd televizyonunuza konsol tarafından aktarılan görüntülerin gecikmeli olarak gelmesidir.Örneğin siz futbol oyunu oynarken,oyuncunun topa vurması için komut verirsiniz ancak oyuncu 1 sn sonra topa vurur işte bu input lag dır.Oyundan veya sunucudan kaynaklı olan lag ayrıdır,bunula karıştırılmamalıdır.
iOS -  Açılımı iPhone Operating Systems olan işletim sistemi günümüzde, iPhone,iPod ve iPad mobil ürün gruplarında kullanılmaktadır.iOS,türetildiği Mac OS X gibi Unix veritabanlı bir işletim sistemidir.Kapalı kod kullanan bir işletim sistemi de olduğu için kararlılığı yüksek ve güvenliği had safhada tutan bir yapıya sahiptir.iOS için kullanımı en kolay ve basit olan mobil işletim sistemi diyebiliriz.
IP -  İngilizce açılımı "Internet Protocol" olan terim ,ağlara bağlı olan cihazların,ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adresdir.İnternet'e bağlanan her cihaza,bağlı bulunduğu internet sağlayıcısı tarafından bir adres atanır ve internette yer alan diğer cihazlar ile olan iletişim , bu şekilde sağlanır.Bunu şuna benzetebiliriz,açık adresini kapı numarasına kadar bildiğimiz bir yeri navigasyon cihazına yazdığımızda bizi nasıl direk buraya götürebiliyorsa,aynı şekilde IP adresini bildiğimiz bilgisayara da bu şekilde bağlanabiliriz.
IPS -  İngilizce açılımı "In Plane Switching" olan IPS ekranlar,her açıdan daha net ve parlak renkler ile görüntü vermeyi sağlarlar.178 derece görüş açıları sayesinde renk ve görüntü kalitesi olarak gerçeğe en yakın görüntüyü sağlar.
İşletim Sistemi -  Operating systems olarak da karşımıza çıkan "İşletim Sistemi",içerisinde yüklü olduğu elektronik aygıtın(bilgisayar,tablet,pda,smartphone,smart tv...) donanım kaynaklarının yönetilmesini sağlayan yazılımların bütüne verilen addır.Donanımdan alınacak olan performansı doğrudan etkilemektedir.Kullanıcılar tarafından telaffuz edilirken sık sık, işlemci ile karıştırılmaktadır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri ; Microsoft Windows,Mac OS X,iOS,Android ve Linux'dur.
iWork -  iWork Apple tarafından geliştirilen ve güncel iOS,Mac OS X sürümleri ile birlikte ücretsiz gelen,office uygulamalarının yer aldığı uygulamadır.iWork paketi içerisinde Pages,Numbers ve Keynote yer almaktadır.Pages ile döküman düzenleyebilir,Numbers ile hesap tabloları oluşturabilir ve Keynote ile sunumlarınızı hazırlayabilirsiniz.Üstelik MS Office uygulamarı ile de uyumludur.
Key generator -  Kısa olarak keygen olarak da kullanılmaktadır.Keygenler bir program kodlayıcısı tarafından yazılan ve dijital şifrelemeleri kırmak için tasarlanan illegal yazılımlardır.Şifrelenmiş olan içeriklere ulaşmak için kullanılabileceği gibi illegal olarak program lisanslamak içinde kullanılır Keygen programı yazmak,kullanmak veya taşımak bilişim suçlarından sayılmaktadır.
Komponent Video -  Hd görüntü sinyallerini analog olarak iletebilen,scart ve s-video dan daha kaliteli aktarıma sahip olan,iki veya daha fazla bileşenlere ayrılmış olan video sinyalı aktarma birimidir.
Kompozit RCA Ses -  Kırmızı ve beyaz renkte olan , sağ,sol ses sinyallerini analog olarak ileten birimdir.Genellikle sarı renkte olan görüntü sinyallerini iletmeye yarayan kompozit rca video kablo ile birlikte 3 lü olarak üretilir.Scart kablo ile benzer kaliteye sahip ses ve görüntü aktarımı sağlar.
Kompozit Video -  Analog video sinyalini ifade eden ve RCA olarakta bilinen görüntü aktarma birimidir.Genellikle sarı renkte konnektöre sahiptir.Eski bir format olduğu için günümüzde pek kullanılmamaktadır.
Konsol (Oyun) -  Bu terim sıklıkla,joystick,gamepad olarak adlandırdığımız ve kullanıcının komutlarını konsola aktarmaya yarayan özel klavyelerle karıştırılmaktadır.Konsollar ise monitörlere,tv lere bağlanan ve oyun oynama,müzik,video,internet gibi multimedya ortamlarını kontrol eden eğlence cihazlarıdır.
Kontrast -  Kontrast bir görüntüde yer alan en parlak bölüm ile en karanlık bölüm arasındaki farka denir.100:1,1000:1 gibi oranlarla ifade edilir.İfade edilen oran siyah/beyaz arasında ki fark olacağı gibi diğer renkler arasında da olabilir.Arada ki değer farkı ne kadar yüksek ise görüntünün canlılığı ve renk derinliğide o kadar iyi olur.Kontrast yükseldikçe renklerin daha fazla tonları olacak ve detaylar daha net ortaya çıkacaktır.
Lag -  Lag kısaca sunucu ile bu sunucuya bağlı olan elektronik cihazın veri transferinde arasında yaşanan gecikme olarak tanımlanır.Lag veri gönderiminde veya veri alımında yaşanan problemlerden kaynaklanabilir.
Lamer -  Sanal ortamda,çevrimiçi oyunlarda,sosyal ağlarda başkalarını rahatsız eden,çocukça ve aptalca şeyler yapmaktan zevk alan kişilere verilen isim.  
LCD -  İngilizce açılımı "Liquid Crystal Display" olan terimin türkçe karşılığı "Sıvı Kristal Ekran" anlamına gelir.İki panel arasında ki sıvı kristallerden oluşan LCD ekran,arka kısmında yer alan floresan lambadan gelen ışığın kırılmasıyla görüntü sağlar.LCD paneller,iki kat polarize cam arasında yer alan yüzbinlerce likit kristal hücreden oluşur.
MAC adresi -  Her ethernet kartının birbiri ile benzeri olmayan bir kodu vardır.Tıpkı sizin gibi Dünya'da tektir.Bu adresin belli bir kısmı IEEE tarafından verilmektedir.
Mac OS X -  Mac OS X,Apple tarafından geliştirilen ,Unix kodlu,kapalı kaynak ,mac işletim sistemi ailesinin son sürümüdür.Apple tarafından geliştirildiği için Mac bilgisayarların donanım kapasitesinden en üst seviyede yararlanılacak şekilde üretilmiştir.Kendisinden türetilen ve yine Unix kodlu olan iOS ile de mükemmel seviyede çalışır.Yerleşik güvenlik uygulamaları,erişilebilirlik seçenekleri ile görme ve duyma engelli insanların Mac'ten yararlanmalarına olanak vermesi ile birlikte 30'dan fazla dil desteğini ücretsiz sunmaktadır.
Mainboard -  Dilimizde karşılığı anakart olarak geçen bileşen,bir elektronik aygıtın tüm parçalarını üzerinde bulunduran ve bu parçalar arasındaki bilgi alışverişini sağlayan devre kartı olarak adlandırabiliriz.Anakartlar üzerindeki iletişimi sağlayan sistemi,sinir sistemimize benzetebiliriz.
Megapiksel -  Fotoğraf karesinde yer alan görüntüyü oluşturan taneciklerin sayısını ifade eder.Çözünürlük olarak da adlandırılmaktadır.Megapiksel ,bir milyon piksele eşdeğerdir.Fotoğrafın kalitesinden çok baskı boyutunun büyüklüğünü belirleyen bir değerdir.
MMORPG -  İngilizce açılımı "Massively Multiplayer Online Role Playing Game" olan terim,"Devasa Çoklu oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu" olarak ifade edilir.RPG'den farkı çok büyük haritalarda ve gerçek oyuncular ile birlikte online olarak oynanabilmesidir.Bu tür insanları tamamen sanal dünyaya taşıyacak kadar bağımlılık yapabilen ve geniş hayran kitlesine sahip oyunlardır.World of War Craft,Knight Online,Silkroad Online,Cabal Online,Guild Wars vb. gibi oyunlar bu türün önde gelenleridir.
MS-DOS -  İngilizce açılımı "MicroSoft Disk Operating Systems" olan , Microsoft Disk İşletim Sistemi,Microsoft firmasının geliştirdiği bir DOS sistemidir.Günümüzde artık kullanılmamasına rağmen 1980 yılı ve öncesi masaüstü bilgisayarlarda kullanılan en yaygın işletim sistemiydi.DOS tabanlı yazılımlar,bilgisayarın ses ve grafik özelliklerini sınırlı olarak yada hiç kullanmazlar.
Neoplazma TV -  2009 yılında Panasonic tarafından geliştirilen bir teknolojidir,neoplazma ekranlarda kullanılan gazın yarılanma ömrü artırılmıştır,daha uzun süre parlaklığını kaybetmeden çalışabilen ekranlarda piksel yanması,titreşim sorunu gibi problemlerden ortadan kalkmıştır.Aynı zaman siyah rengi verirken elektrik tasarrufu en üst seviyeye çıkartılmıştır.
Network -  Elektronik cihazların,çeşitli iletişim araçları aracılığıyla,veri alışverişinin sağlandığı sistem ağına verilen isimdir.
Newbie -  Bu arkadaşlarımız için çömez,acemi,yeniyetme gibi ifadeler de kullanabiliriz.Yazıktır fazla üstlerine gitmeyiniz bırakın hata yapsınlar,çok şey bilmiyorlar nede olsa.İlerde potansiyel noob olma ihtimalleri olduğu için, o zaman gerekeni yaparsınız.
Nickname -  Sanal ortamda, gizliliği korumak adına gerçek isim yerine kullanılan takma isim veya kısa isimdir.
Nit -  Nit parlaklık değerini ifade ettiğimiz cd/m2 aydınlatma şiddetinin birimidir.
Noob -  Oyuna yeni başladıkları acemi dönemlerinde yaptıkları hatalardan ders almayan,bunları sık sık tekrarlayan ve bir oyundan alacağınız zevki sıfıra hatta eksilere kadar götürebilecek arkadaşlardır. -"Oğlum ne noob adamsın ya sen" dediğinizde sırıtmaya devam eden ve hatta onun hatası nedeniyle öldüğünüzde,"muahahaha nasıl öldün ama " diyen ve sinir katsayınızın arttığı diyalogları yaşatan güzide arkadaşlardır.
Output Devices -  Çıkış birimleri ,elektronik cihazlarda girdiler ile elde edilen verilerin çıktılarını almamızı sağlayan birimlerdir.Yazıcılar,hoparlörler,monitörler vb. gibi
PC -  İngilizce açılımı "Personal Computer" olan terim dilimize "Bilgisayar" olarak geçmiştir.Kişisel Bilgisayar anlamına gelen PC ler gün geçtikçe kendini yenileyerek,farklı formlarda karşımıza çıkmaktadırlar.
Phishing -  Terim,İngilizce password ( şifre) sözcüğünün "p" harfi ve fishing (balık avlamak) sözcüğünün çekim eklerinden birleştirilerek oluşturulmuştur.İllegal yöntemler ile bir kullanıcının hesaplarının ve banka kartlarının şifrelerini öğrenmek için yapılan saldırılardır.Kurumsal ve ya resmi kurumlarmış gibi gönderilen e-posta lar ile size özel bilgileri öğrenmek için hazırlanan içeriklerdir.Hiç bir banka veya resmi kuruluş sizlerden e-posta ile kişisel bilgilerinizi talep etmeyeceği için bu tarz durumlara karşı son derece dikkatli olmakta fayda var.
Piksel -  Dijital ekranlarda görüntünün oluşmasını sağlayan ve kontrol edilebilen en küçük yapıda ki birimlerdir.
Plazma TV -  LCD TV'lerden farklı olarak likit kristal yerine basit anlatımla,Neon-xenon karışımı gaz enjekte edilmiş ve sıkıştırılmış iki cam panelden oluşmaktadır.İletilen elektrik sinyalleri ile birlikte tepkimeye giren gazlar maddenin plazma haline geçerek görüntüyü oluşturmaktadır.Her bir hücre ayrı ayrı aydınlatıldığı için renk derinliği ve gerçek siyahı verme derinliği diğer teknolojilere göre daha yüksektir.
Quitter -  Çevrimiçi oyunlarda mızıkçılık yaparak,oyunun tamamlanma süresi dolmadan,oyunun dengesi bozarak,izinsizce oyunu terkeden kimse.Böyleleri hiç sevilesi tipler değillerdir,bazen isyan edeseniz bile gelebilir.
RAM -  Açılımı "Random Access Memory" olan kısaltma dilimizde,rastgele erişimli bellek olarak geçmektedir.Üzerine yazılan bilgiler,cihaza reset attığımızda veya elektrik kesintilerinde silinir.
Refresh Rate -  Yenileme hızı olarak adlandırılan bu değer,kullandığımız ekranların bir saniyede kaç kez tazelendiğini belirtir ve gösterilen FPS değerinide sınırlar.Hertz cinsinden ifade edilir ve 60Hz,100 Hz vb. gibi belirtilir.
Retina HD Ekran -  Retina Ekran ,Apple tarafından kullanılan ve insan gözünün algılayabileceği en yüksek çözünürlük değerine sahip ekran olarak tanımlanabilir.Retina HD Ekran'da ise daha yüksek kontrast oranı sağlayan yenilikler, tam sRGB renk standardı ile daha gerçekçi renkler sunan çift etki alanlı pikseller ve geliştirilmiş polarizör bulunmaktadır.
RPG (Oyun) -  İngilizce açılımı "Role Playing Game" olan terim, "Rol Yapma Oyunu" olarak tanımlanabilir.Bir karakter oluşturularak,o karakterin eğitimi,kıyafetleri,sahip olacağı yetenekleri vb. gibi detayları yönetebildiğimiz oyun türleridir.The Witcher,Skyrim vb. gibi oyunlar bu türe örnek verilebilir.
RTS (Oyun) -  İngilizce açılımı "Real Time Strategy" olan terim,"Gerçek Zamanlı Strateji "olarak ifade edilir.Bu tür oyunlarda birden fazla üniteyi kontrol ederiz ve kurguladığımız çeşitli stratejiler ile eşzamanlı olarak rakibimizle mücadale ederiz.Bu türe örnek olarak Age of Empires,Warcraft ve Star Craft serisini verebiliriz. Bu türün farklı bir versiyonu olan sıra tabanlı strateji oyunlarında ise hamle yapmak için karşı tarafı beklemek zorundayız.Bu türe örnek olarak Heroes of Might and Magic serisini verebiliriz.
S-Video -  Açılımı "Separate Video" olan ,4 veya 7 pine sahip,PAL,NTSC,SECAM formatlarına görüntü sinyalını parlaklık ve renk şeklinde taşıyan analog görüntü standardıdır.
SCART -  Fransızca kaynaklı bir kelime olan SCART'ın açılımı, "Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs" dır.Ses ve görüntünün aynı anda tek bir kablo üzerinden iletilmesini sağlayan analog 21 adet pine sahip bir konnektördur.Desteklediği en yüksek çözünürlük 720x576 boyutundadır.
Server -  Dilimizde sunucu olarak ifade edilen terim,bilgisayar ağlarında,ağa bağlı olan diğer kullanıcıların erişebileceği,kullanıma açık olan,özel yazılım ve donanımlara sahip olan birimlerdir.Host olarak da isimlendirilebilirler.
SH (Oyun) -  İngilizce açılımı "Survival Horror" olan terim, korku ve hayatta kalma öğelerini içerisinde barındıran oyun türlerini ifade etmek için kullanılır.Resident Evil,The Evil Within bu tarza örnek verilebilir.
Solucan (Bilgisayar) -  Solucanlarda virüsler gibi zararlı yazılımlardır.Kaynağı belli olmayan e-postalar,korsan içerik dvdler,free programlar gibi farklı yollarla sisteminize bulaşırlar.Solucanların farkı denetimi ele geçirdikten sonra,otomatik olarak ilerleyebilmesidir,çok hızlı bir şekilde yayılarak,adres defterinizde yer alan tüm kullanıcalara kadar ulaşabilirler ve işletim sisteminize zarar vermeden kodlayacısına,girdiğiniz siteleri,kullanıcı adı ve şifrelerinizi,yani yaptığınız herşeyi rapor olarak iletebilir.Yayılmak için herhangi bir program yada dosyaya gerek duymadıkları için sisteminizde bir delik açarak kodlayıcısının uzaktan erişim ile bilgisayarınızı ele geçirmesine olanak verebilir. İnternette gezinirken küçük pencereler ile karşınıza çıkan solucan yazılım örnekleri aşağıda yer almaktadır.Bizden uyarması.
 • Tebrikler 500 sms kazandınız telefonunuza indirmek için hemen tıklayınız.
 • Tebrikler Amerika'ya gitme hakkını yakalamak için ücretsiz çekiliş kazandınız.
 • Tebrikler Amerika kapınızda.
 • Visa kartınıza bonus puan kazandınız,hemen ücretsiz yükleyin.
 • Bugün şanslı gününüzdesiniz,sitemize giren 500.000 kişisiniz,araba kazandınız.
 • Tebrikler iPhone kazandınız.
SRGB -  Yazıcılar,monitörler ve internet kullanımı için 1996 yılında Microsoft ve HP tarafından birlikte oluşturulan bir standart Red,Green,Blue renk uzayıdır.
SSD -  İngilizce açılımı "Solid State Drive" olan , dilimize "Katı Hal Sürücü" olarak geçen,veri depolamak geliştirilmiş ve günümüzde HDD lerin yerini alan veri depolama birimi.Çalışma prensipleri RAM'lerle aynı.HDD'ler gibi içerisinde mekanik bir birim bulunmadığı için çok yüksek okuma-yazma hızlarına erişebilirler.
Tepki süresi -  Tepki süresi,monitörde ki piksellerin aktif (siyah) durumudan,pasif (beyaz) durumuna geçip,tekrardan aktif duruma dönmesi için geçen süredir.Milisaniye cinsinden belirtilip,2ms,4ms vb. gibi yazılır.Üretici firmalar bazı durumlarda daha düşük değer belirtmek için gri den griye döndüğü süre olan G2G olarak belirtebilirler.
TFT ekran -  İngilizce açılımı "Thin Flat Transistör" olan "İnce Film Transistörü" anlamına gelir.İçerisinde her piksel için ayrılmış bir transistör bulunarak piksellerin bağımsız hareket etmesini sağlayan bir LCD ekran çeşididir.
Thunderbolt -  Thunderbolt, tek bir bağlantı noktası üzerinden yüksek çözünürlüklü ekranları ve yüksek performanslı veri aygıtlarını destekleyen  inovatif bir giriş/çıkış teknolojisidir.Apple Macbook,Mac Pro ve iMac güncel modellerinde yerleşik olan Thunderbolt 2,  20GB/s 'ye kadar veri aktarımı imkanı tanımaktadır.
Toslink -  Toslink ,Toshiba tarafından geliştirilen fiber optik bağlantı sistemidir.Toshiba-Link kelimelerinin birleşimiden üretilmiştir.Ses sitemleri arasında dijital olarak ses sinyalini iletmek için kullanılır.Kablo uzunluğu 10 metre ile sınırlıdır ancak 5 metre ve altında veri kaybı minimum seviyede yaşanmaktadır.
TPS (Oyun) -  İngilizce açılımı "Third Person Shooter" olan terim, "Üçüncü Şahıs Nişancı" olarak ifade edilir.Üçüncü şahıs gözünden hareket ederek oynadığımız oyunlardır.Bu türe örnek olarak ,Assasin's Creed ve Tomb Raider serisini örnek verebiliriz.
Transistör -  Transistör,transfer ve rezistans kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.İki adet diyot dan oluşan,uygulanan sinyali yükselterek akım ve gerilim kazancı sağlayan,anahtarlama birimi olarakta kullanılabilen,yarı iletken bir devre elamanıdır.
Trojan -  Bakınız sözlük Truva atı.
Truva atı -  Truva atları tıpkı virüsler gibi sisteme zarar veren yazılımlardır.Truva atı denmesi,tarihte yaşanan meşhur Truva savaşında yaşanan olaydan türetilmiştir.Masum ve faydalı olduğu düşünülen Truva atının Troyalılar tarafından içeri alınması,sonrasında içinden düşman askerlerin çıkması ile birlikte savaşı kaybetmelerine neden olmuştur.Truva atları da benzer şekilde masum hatta faydalı olan ilginç yazılımlar gibi görülebilir ancak program kurulum için yürütüldüğünde zararlı olan içeriğide kurmuş oluyorsunuz. Korunmak için güvenilir kaynaklardan edinmediğiniz,gift,free vb. gibi eklere sahip uygulamaları yüklemekten kaçının.E-posta lar ile gelen ekleri otomatik olarak açmayınız.İşletim sisteminizi ve güvenlik programlarınızı sürekli güncel tutunuz.
USB -  USB, İngilizce "Universal Serial Bus" kelimesinin kısaltmasıdır. USB'nin türkçesi "Evrensel Seri Veriyolu"dur. USB dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir.
User -  User en basit anlamıyla kullanıcı demektir,sisteme sahip olduğu erişim haklarıya kullanma hakkı olan kişi.
Username -  Kullanıcı adı olarak bilinen terim,bir servis hizmetinden yararlanmak için giriş yapılan bilgi ekranında yer alır.Takma bir isim kullanabileceğiniz gibi isim ve soyadınızı da kullanabilirsiniz.
VCD -  İngilizce açılımı "Video Compact Disc" olan terim,video görüntülerin cd üzerine kaydedilmesi için kullanılan bir kayıt standardıdır.VCD player lar ise bu kayıt formatında olan medyaları oynatarak,monitör ve televizyon ekranına bağlayarak görüntü aktaran cihazlardır.VCD görüntü kalitelerinin yetersizliği ve kayıt süresinin maksimum 79 dk. olması nedeniyle günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.
VGA -  İngilizce açılımı "Video Graphcis Array" olan terim Video Grafik Dizisi anlamına gelmektedir.640X480 çözünürlüğü ifade etmek içinde kullanılan , 15 pinli d-sub bilgisayarlarda yer alan analog görüntü aktarma standardıdır.
Virüs -  Tıbbı terim olarak da kullanılan virüs canlı hücreleri enfekte edebilen ve işleyişlerini bozarak,canlıya zarar veren mikroskobik boyutta olan taneciklerdir.Bilgisayar virüsleride aynı şekilde,kullanıcının izni ve bilgisi olmadan,sisteme sızan ve sızdığı sistemin çalışma şeklini bozarak,kendini farklı dosya uzantıları altında saklayabilen,zararlı programlardır. Güvenlik zaafiyetleri sonrasında sisteminize bulaştıktan sonra çoğu zaman tamamen temizlemek zor olmaktadır. Bu nedenle güvenlik protokollerine uymanız ve güvenilir bir antivirüs programı kullanmanızı tavsiye ederiz.
Windows -  Microsoft şirketi tarafından üretilen,günümüz bilgisayarlarından,telefonlara,tabletlere kadar geniş bir ürün gamında en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri ailesinin genel adıdır.Mobil ürünlerde yaygınlığı daha düşük olmasına rağmen,masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda en çok tercih edilen işletim sistemidir.