single-image

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Çok araştırılan konulardan birisi olarak dikkat çeken fotoğraf boyutu küçültme konusunda birkaç farklı bilgi sunacağız. Fotoğraf odaklı sosyal medya sistemlerinin geliştirilmesi ile birlikte insanlar için çok önemli aşamalardan birisi olarak dikkat çekti diyebiliriz. Fotoğraf boyutları üzerinde daha pratik uygulamalar ile birlikte boyutlarda oynama imkanını sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Fotoğraf küçültme işlemi sayesinde resmin hem piksel bazında boyutlarını hem de MB bazında boyutlarını düşürme şansına sahip olacaksınız. Dolayısı ile aşağıda sizlere birçok farklı platform için imkanlar sunma yoluna gideceğiz.

Paint ile Bilgisayarda Fotoğraf Boyutu Küçültme

Paint programı, bu noktada en büyük yardımcılarımızdan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bilgisayarda fotoğraf boyutu küçültme konusunda birkaç küçük adımla sorunu ortadan kaldırabilme şansına sahipsiniz. Resimli adımlar ile bu konuda bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

A-) Öncelikle boyutunu küçülteceğimiz resmin üzerine mouse ile sağ tıklıyoruz ve BİRLİKTE AÇ üzerine geldikten sonra PAİNT seçiyoruz.

Paint ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

B-) Resmimiz paint üzerinde açıldıktan sonra üst menüde yer alan GİRİŞ sekmesine ve ardından YENİDEN BOYUTLANDIR butonuna basıyoruz.

Paint Resim Boyutu Küçültme

C-) Açılan küçük pencerede ilk iş olarak EN BOY ORANINI KORU sekmesine tik atıyoruz. Ölçüt kısmında PİKSEL seçeneğini işaretliyoruz. Sonrasında solda yer alan YATAY boyutunu düşürüyoruz. En boy oranı korumasından dolayı DİKEY boyutu da kendisini otomatik olarak düzeltecektir. Sonrasında TAMAM sekmesine tıklıyoruz.

Windows Fotoğraf Boyutu Küçültme

D-) Son olarak yukarı menüde DOSYA seçeneğine tıklayarak sağda açılan RESMİ FARKLI KAYDET sekmesine tıklıyoruz. Resmin düzenlenmiş halini masaüstüne kaydediyoruz.

Bilgisayarda Fotoğraf Boyutu Küçültme

iPhone Fotoğraf Boyutu Küçültme

Yine en çok aranan terimlerden birisi de iPhone telefonlarda resim boyutu küçültme üzerine seçenekler söz konusu. iPhone, kamerası son derece kuvvetli ve resim kapasitesi yüksek boyutlara ulaşabilen bir telefon. Dolayısı ile bu noktada iPhone telefon modellerinizde kullanabileceğiniz seçenekler söz konusu.

1# iPhone Fotoğraf Boyutu Küçültme Uygulamaları

App Store üzerinde araştırma yaptığınızda bu noktada birçok farklı seçeneğin söz konusu olduğunu görürsünüz. Bu noktada resim boyutu küçültme konusunda kullanabileceğiniz son derece kapsamlı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalardan birkaç tanesinin adını verecek olursak;

  • Adobe Photoshop Express
  • Simple ReSize
  • Reduce

gibi uygulamaları değerlendirebilirsiniz. Hızlı bir şekilde resim boyutu konusunda sizlere yardımcı olacak bir uygulama olarak dikkat çeker.

2# WhatsApp ile Fotoğraf Boyutu Küçültme

WhatsApp, karşı tarafa gönderdiğiniz bütün resimlerin boyutlarını optimize eder. Netliği biraz bozar ancak boyutu ciddi anlamda küçültür. Bu noktada karşı tarafa küçülmesini istediğiniz resmi gönderebilir, sonrasında üzerine tıklayıp yeniden kaydedebilirsiniz.

3# Resmi E-Posta ile Göndererek Boyutunu Küçültme

iPhone mail uygulaması, mail gönderme esnasında resmi EK olarak yüklediğinizde boyutlandırma seçeneklerini sizlere sunar. Bu noktada istediğiniz en boy oranını seçerek otomatik şekilde resmi fixler. Dolayısı ile mail ile otomatik olarak resmin boyutu küçülmüş olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir