Facebook “Shop” ile Ne Planlıyor?

49377446-dd5afd80-f712-11e8-9bd0-a5f52d4b9285 Facebook-Instagram-Shop

Facebook ‘ un Kurucusu ve CEO’ su Mark Zuckerberg geçtiğimiz haftalarda girişimciler ya da diğer bir deyişle ufak işletmeler için çok güzel bir ürün tanıtımı yaptı. Aslında çok da “ürün” olarak tanımlanabilir mi tartışılır ancak ürüne “ Facebook Shop” adını verdiler.

Bu ürün ile beraber girişimciler ve küçük işletmeler için internet üzerinden hayatlarını devam ettirmek daha da kolaylaşacak ve ciddi bir kesime hitap etme olanağı ağlayacak.Facebook ilk defa “E-Ticaret” ‘ e adım atmaya karar verdi. Hedef kitle olarak Girişimciler ve Küçük işletmeler olarak daraltmamak da gerekiyor. Aslında kullanıcı kitlesine KOBİ ‘ leride dahil etmemiz gerekiyor.

Mark Zuckerberg kendi yaptığı “Facebook Shop” sunumunda “ bu yeni bir alışveriş deneyimi” diye bahsetti. Sunumun devamında ise Covid 19 sürecinde bunun yarattığı ekonomik güçlüklere karşı olarak küçük işletmeler için çıkarttıkları bir “ÜRÜN” olarak ifade diyor. 

COVİD 19 ‘ un Ekonomiye vurduğu darbelere bakıldığında özellikle ABD ‘ de İşletmelerin 3/‘inin faaliyetlerini durdurduğunu göz önüne aldığımız zaman online olarak varlığını devam ettirmek ciddi oranda bir karlılık göstergesi olarak gözükebilir.

Facebook 160 Milyonun üzerinde küçük işletlemeler ile çalışıyor, bu ciddi rakam artık KOBİ’lerinde katılmasıyla daha da büyüyecektir.

indir0005382_facebook-shop

Facebook Gelirinin %98 ‘ i reklam üzerinden almaktadır ve Facebook Shop ile bu geliri daha dengelemek istemektedir.

Facebook Shop Nedir ? 

Facebook ‘ un tüm ürün ailesini içine kapsayacak şekildeki ürün ailesini   ( WhatsApp – İnstagram ve Facebook ) ücretsiz kullanabilcekleri bir ürün olarak tanımlanıyor. Facebook ‘ un  “Market Place” ürününden ciddi dersler çıkardıklarını düşünüyorum.Çünkü satışa çıkan ürünlerle ilgili ciddi bilgiler içermiyor, Fiyat, ürün ve de bir kaç tane de ürün fotoğrafı mevcut. 

Facebook Shop ‘ ta ise kendi mağazanız için özelleştirmeler olacak. Mağaza gittiğinizde diğer mağazalardan sizi ayıran tüm özellikleri Facebook Shop üzerinde de yapabilceksiniz.

Aslında Detaylar hala belli değilken, Facebook Shop ile alakalı söylemek istediğim 3 konu var ; 

  • Facebook Shop ‘ un başında Mark Zukerberg var ve kendisi bizzat takip ediyor.
  • Facebook Shop tamamiyle ücretsiz.
  • Kullanımı da çok basit olacak.

Kobilere kendi mağazalarını özelleştirme fırsatı veriyor ve Mark’a hikayelerini de anlatabilecekleri bir fırsat yer alacak.

Bu süreçte cevabını beklediğimiz bir soru var. Hepsiburada, N11, Amazon ve Trendyol gibi firmaların en büyük kolaylıkları ödeme altyapısı ve ödeme güvencesidir.Ürün eline gelmediğinde ödemeni direkt olarak bu firmalardan alabiliyorsun.”Facebook bunu sağlayacak mı ?”  Diğer platformalardan ayrılıp buraya gelmek için iyi bir sebep aslında.

Vereceği en önemli hizmetler artırılmış gerçeklik ile bir T-shirt aldığınız zaman üzerinizde görebilceksiniz, ya da salona mobilya aldığınız zaman onu salonunuza koyabileceksiniz.Bu ve bunun gibi durumlar süreç ile beraberinde ciddi bir entegrasyon ile daha aktif olabilcekler.

Umarım Bu Facebook Shop diğer başarısız Facebook ürünleri gibi başarısız olmaz.

Facebook Shop ile alakalı yeni haberler geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Sevgiler, Faruk G.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir