single-image

Apple Watch su geçirir mi?

Yazan:

Eminim birçok kişi kolunda saat ile denize ya da havuza giriyordur. Yıllardır su geçirmez saatler dolayısı ile var olan alışkanlığımız ile beraber, birçok kişi de kolundaki Apple Watch’ı unutup, suya dalacaktır 🙂

Apple saatin su geçirmez olduğunu iddaa ediyor ama ne kadar?

Apple,  IPX7 adı altında bir su geçirmezlik derecelendirmesi olduğunu belirtiyor. Yani bu da 1 metre derinliğe sahip bir suda, 30 dakikalık bir dayanma demek oluyor.  Aslında şirketler genelde su geçirmezlik konusunda başları ağrımasın diye daha temkinli davranıyorlar. Örnek olarak, Sony Experia Z serilerinde, yaşanan problemleri gösterebiliriz. Birçok kişi, denizde fotoğraf çekmeye çalışırken cihazlarını bozdu ve bu durumdan canı yananlar oldu. Dolayısı ile firmalar baştan hangi durumlarda cihazın sıvılara dayanabileceğini önceden belirtmektedirler.

Peki Apple Watch’ımızı duş alırken kullanabilir miyiz?

Daha once Tim Cook, Almanya’daki bir çalışanın duş alırken bile saati çıkarmadığını ve herhangi bir problem olmadığını belirtmişti. Avustralya’lı Fonefox ekibi, Apple Watch’ı bir çok açıdan su altında deneyerek test etmiş. Bu arkadaşlar ilk olarak hafif bir duş testi, ardından, sabunlama da dahil normal günlük duş almayı gerçekleştirmişler. Fakat saatte herhangi bir deforme ya da fonksiyon bozukluğu meydana gelmemiş. Tam olarak eksiksiz ve kusursuz olarak çalışmaya devam etmiş.

Su altında Apple Watch dayanıklı mı?

Bu ekip, konuyu daha ileriye taşıyıp, saati once bir kovaya koyup 5 dakika su altında bekletiyor, yine herhangi bir zarar görmüyor. Baktılar hiçbirşey olmuyor, işi biraz daha ileri götürüp, saati 15 dakika havuzun dibinde bekletiyorlar. Havuzun altında kapasitif dokunmatik ekran çalışmıyor ancak  “Digital Crown” denilen yandaki düğme çalışıyor. Yani iyi bir haber, yüzerken uygulamalar arasında geçiş yapabiliyorsunuz 🙂 Tabii ki kapasitif dokunmatik ekranın su altında çalışmaması çok normal çünkü su, parmağınızdaki elektrik ile arasında bir bariyer oluşturuyor.

Aşağıda bahsedilen videoyu izleyebilirsiniz:

Özetlemek gerekirse, Apple Watch alırsanız, su altında kullanabilirsiniz. Apple IPX7 derecelendirmesini koymuş ancak sürekli bir yüzme aktivitesinde kullanmanızı önermiyor. Ancak saati kolunuzdan çıkarmayı unuttunuz ve havuza daldınız, elinizi yıkadınız ya da duşa girdiniz, hatta sabunlandınız… Bu durumlarda şimdilik birşey olmadığını görmüş olduk. Siz yine de temkinli kullanın derim 🙂 Daha önce Apple Watch garanti kapsamını anlatmaya çalışmıştık. Yine de garanti kapsamından çıkma şansı var.

Fakat denizde kullanılabilir mi, şu an için belirsiz. Şahsi fikrim tuzlu suya pek bir cihazın dayanacağını sanmıyorum. Eminim ki ilerleyen günlerde bunu da deneyen çıkacaktır 🙂

Cihaz çıkınca satın alıp, su altında deneme şansı olanlardan (yanlışlıkla da olsa)  yorum bekliyoruz.

7 Yorum
 1. Seo 4 seneönce
  Yanıt

  Faydalı bilgiler için teşekkürler

 2. backlink 3 seneönce
  Yanıt

  Emeğinize sağlık yazı için çok teşekkürler

 3. engdoor 2 seneönce
  Yanıt

  Güzel Yazı Olmuş teşekkürler

 4. Ferya 2 seneönce
  Yanıt

  Evet yanlışlıkla bugün kolumda Apple Watch ile denize girdim. Su geçirmez de yapmayı unuttum. 10 saat geçti halan herşey normal görünüyor. 3 haftadır yüzüyordum denizde Birgün su geçirmez ayarı unutacağımı biliyordum ??

 5. Şule 2 seneönce
  Yanıt

  Kaç saat önce denedim girdim denize ve hala çalışmaktadır bilginize ilk günkü gibi çalışıyor

 6. engin 2 seneönce
  Yanıt

  Apple marka saat aldım sırf görünüş olarak almıştım kuzenin küçük yaşlarda bahçede bulunan cocuk havuzuna fırlatmış mı desem attmış mı desem saatte herhangi bir bozulma meydana gelmedi bahsettiğiniz gibiydi teşekkürler bu arada.

 7. halatlıvinç 2 seneönce
  Yanıt

  başarılı yazınızdan dolayı teşekkürler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şunlar da hoşunuza gidebilir